میزبانی شهر تهران از برجسته ترین شهرساز بریتانیا

photo_2016-12-17_12-32-24

کیفیت فضاهای عمومی و نیز مدیریت آن از اساسی ترین چالش ها در حوزه شهرسازی و معماری و محیط ساخته شده می باشد. ارزش آفرینی در ایجاد کیفیت های سازنده در محیط شهری و نیز کاربست ابزار و روش های هماهنگ کننده و مدیریتی بین نهادهای متفاوت مدیریت شهری در محصول نهایی فضاهای عمومی به عنوان بستر حضور شهروندان و خلق رویدادهای شهری تاثیر غیر قابل انکاری دارد. طبیعتا در شهرسازی و معماری پیشگام در دنیا و نیز در شهر تهران به عنوان الگویی پیش رو برای سایر شهرهای کشور، سیاست­مداران، شهرسازان، معماران و توسعه­دهندگان باید شناخت دقیقی داشته باشند که چگونه قدرت­ها، مهارت­ها و منابع در اختیارشان می­تواند در مسیر صحیحی به کار بسته شود تا بهترین کیفیت شهری در طراحی  و مکان هایی برای زندگی اجتماعی حاصل شود.

از این رو، به منظور تبادل دیدگاه های علمی و عملی در حوزه شهرسازی، دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری موسسه اندیشه طراحی بومی سمینار و کارگاه بین المللی ” شهر آینده” را با همکاری نهادهای مدیریت شهری، فعالان و مشاوران شهری و آکادمیسین های مطرح کشور در تاریخ 14 و 15 بهمن ماه 1395  برگزار می کند. سخنران بین المللی این رویداد پروفسور متیو کرمونا استاد برجسته شهرسازی در دنیا و دانشگاه UCL  لندن می باشد. پروفسور کرمونا در حوزه های نظری و پژوهشی و نیز حوزه عملی و فعالیت های شهرسازی فعالیت های بسیار چشمگیری در سطح دنیا داشته است که به عنوان مطرح ترین شهرساز حال حاضر بریتانیا شناخته می شود.

محور اصلی سمینار و کارگاه بین المللی ” شهر آینده”  (Future city) به منظور کاربست اجماع آرای اندیشمندان  برجسته ایرانی و مدیران شهری داخلی و نیز استفاده از دانش عملی پروفسور کرمونا و استفاده از تجارب جهانی، خصوصا شهر لندن  ،در کیفیت بخشی به محیط های شهری با عنوان زیر تدوین شده است: “ارتقای کیفیت محیطی از طریق طراحی شهری نوین و مدیریت آن”. برنامه های این سمینار و کارگاه بین المللی شامل مجموعه سخنرانی ها، کارگاه های حرفه ای، پانل های تخصصی، رونمایی از پروژه های شهری و معماری موفق، تورهای شهری و نشست های تخصصی در حوزه شهرسازی و معماری می باشد.

در این سمینار و کارگاه بین المللی در کنار برنامه های ذکر شده، به صورت ویژه ای از آکادمیسین برتر حوزه شهرسازی ، مدیریت خلاق حوزه شهرسازی، پروژه موفق حوزه شهرسازی و معماری شهری و  نیز فعالان برتر حوزه شهرسازی  تقدیر ویژه به عمل می آید. اهداف اصلی این سمینار و کارگاه بین المللی به شرح زیر می باشد:

  • نقد و بررسی بنیان­های طراحی شهری، فرآیند­ها و اهداف آن در جهت خلق مکان­­های با کیفیت بالا
  • بررسی نمونه­های عالی بین­المللی در طراحی و مدیریت فضای عمومی و چالش­های محیط­های ساخته شده موجود
  • بررسی مدیریت طراحی و نقش مثبت و بنیادی بخش عمومی (دولت ملی و محلی) که می­تواند و می­بایست ایفا کند
  • نقش دهی به شهرسازان و معماران در پایه­گذاری راهبردهایشان برای فضای عمومی و بررسی آن از طریق خلق یک راهنمای طراحی فضای عمومی برای تهران

میزبانی شهر تهران برای چنین رویداد ارزشمندی، فرصتی ویژه برای جامعه شهرسازی، طراحی شهری، معماری و معماری منظر می باشد تا به واسطه آن در حوزه های مدیریت شهری، خلق مکان های عمومی و فضاهای شهری با کیفیت، دانش و تجربه عملی خود را ارتقا ببخشند. این برنامه در حقیقت چکیده تجربیات چندین ساله پروفسور کرمونا به همراه اساتید برجسته ایرانی در حوزه شهرسازی و معماری و همچنین رویکردهای متاخر در حوزه فضاهای شهری  و مکان های عمومی و راهبردهای مدیریتی در عملیاتی کردن آنها می باشد؛ که تلاش دارد ضمن نقد و بررسی پارادایم های مترقی در حوزه کیفیت فضاهای عمومی و نیز روش های مدیریتی آن و هماهنگی با ارگان های مسئول، بتواند در پایان الگویی مترقی را برای بهسازی شهر تهران، شهرهای جدید و سایر شهرهای کشور ترسیم نماید.

وبسایت سمینار و کارگاه اموزشی شهر آینده

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *