چگونه شهرها بر روی زیر ساخت های هوشمند و سبز سرمایه گذاری می کنند؟

شهرهای زیادی در سطح جهان وجود دارند که به دنبال تکنولوژی ای برای هوشمند تر کردن و پایدارتر کردن شهرها هستند. از شبکه هوشمند، تولید انرژی های پاک، شهرهای سبز تر همه اقداماتی هستند که به ما کمک می کنند شهرهایی پایدار تر داشته باشیم.

سنگاپور به دنبال این است که سبزترین شهر دنیا باشد. در همین راستا اقداماتی برای تمرکز بر روی سیستم روشنایی هوشمند، بازیافت زباله های پنوماتیک و همچنین نظارت بر روی رفاه افراد سالمند شروع کرده است. طبق بررسی IESE لندن هوشمندترین شهر اروپا می باشد. در اواخر سال 2016، کانزاس سیتی، در ایالت میزوری، با اجرای طرح نصب سنسور بر روی چراغ های خیابان به طول 2.2 مایل تلاش کرد تا هوشمندتر و سبزتر شود.

دانکن تیت (Duncan Tait) مدیر اجرایی شرکت SEVP می گوید: بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند، و هر هفته حدود یک میلیون نفر به جمعیت شهر نسین کره زمین اضافه می شود. در بسیار از مناطق جهان این یک اصل بدیهی است که شهرها دسترسی به آب سالم، تکنولوژی، اشتغال و تحصیلات را برای ساکنانشان ساده تر می کنند. همچنین چالش های مسکن، سیستم های غذایی و آلودگی های زیست محیطی و صوتی از دیگر اجزای زندگی شهری هستند. همزمان با افزایش جمعیت شهری، شهرهای آینده فناری های دیجیتالی را برای ارائه راه حل این مشکلات وارد سیستم تصمیم گیری کرده اند.

در سال 2017، صدیق خان، شهردار لندن اعلام کرد که می خواهد لندن به هوشمندترین شهر جهان تبدیل شود و با بهره گیری از استراتژی ها و  راه حل های تکنولوژی خدمات عمومی لندن را بهبود ببخشد و همچنین چالش های زیست محیطی و اجتماعی را برطرف کند.

انگلستان، لندن

در ابتدای سال 2017 شهرداری لندن اعلام کرد که استراتژی روشنایی هوشمند را راه اندازی خواهد کرد. این استراتژی کارکرد نورپردازی بناهای تاریخی را افزایش داده، مصرف انرژی را بهبود می بخشد و آلودگی نوری را کاهش می دهد.

سیستم نورپردازی هوشمند لندن در طول شب بر اساس شدت تاریکی، روشنایی لامپ ها را روشن می کند. این طرح از طریق نظرسنجی از شهروندان به تصویب رسید. این استراتژی باعث افزایش بهره وری و همچنین کاهش هزینه ها خواهد شد.

تحقیقات نشان می دهند که نور مصنوعی در شب به افزایش آلودگی نوری در سطح جهانی کمک می کند. نور های مصنوعی باعث می شوند که نور ستاره ها در طول شب کمتر لمس شود، این موضوع به صورت مستقیم بر روی اکوسیستم ها، کاهش بیولوژیک ها و همچچنین ریتم خواب بدن انسان ها تاثیر می گذارد.

نمایی از لندن در شب

در سال 2013 قانونی در پاریس تصویب شد که برای صرفه جویی در مصرف انرژی بعد از ساعت 1 شب نیازی به روشن بودن نورپردازی های جبهه جلویی ساختمان ها نیست. بررسی ها نشان می دهد که در برخی از خیابان های شلوغ فعالیت جداره های خیابان روشنایی کافی برای حضور مردم را فراهم می کند و روشنایی های شهر از کارایی بالایی برخوردار نیستند و توجه به این موضوع می تواند در کاهش مصرف برق به طور چشمگیری صرفه جویی کند.

شهرداری لندن معتقد است که این رویه هوشمند سازی در لندن باعث می شود که این شهر در حد ۵۰۰ هزار پوند در سال در هزینه های خود صرفه جویی کند.

آیداهو، بویسی:

در شهر بویسی در آیداهو به کمک انرژی زمین گرمایی موفق شدند به انرژی با هزینه صفر دست پیدا کنند. سیاست این شهر در طول ده سال گذشته بر این موضوع استوار بوده است. این شهر کوچک در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۲۰ هزار نفر جمعیت داشته و مساحتی حدود ۸۵ مایل مربع مساحت دارد. این شهر در طول سال های گذشته پیشرفت های چشمگیری داشته است. در سال ۲۰۱۸به عنوان بهترین شهر در حال رشد در سطح کشور انتخاب شده است و همچنین در سال ۲۰۱۷ بهترین سرعت رشد زیر ساخت حمل و نقل را داشته. بویسی نیز همانند لندن اهداف بلند پروازانه ای در دستیابی به اهداف خود در تبدیل شدن به سالم ترین شهر جهان دارد.

در راستای رسیدن به این هدف و کاهش سطح انرژی، این شهر در سال ۲۰۱۵ دو هدف اصلی برای خود تعیین کرد: ۱- تا سال ۲۰۳۰ سطح مصرف انرژی همه ساختمان های تازه تاسیس شهر در حد صفر خواهد بود -۲- کلیه ساختمان های موجود در سطح شهر با تدابیری مطرف انرژی خود را ۵۰ درصد کاهش دهند.

برای رسیدن به این دو هدف شهرداری، 20 مایل مزرعه را ساخته و بهره بردارى می کند، یک مزرعه انرژی خالص با هزینه نزدیک به صفر در زمینی 4،225 هکتاری که چندمنظوره برای شهر خدمت رسانی می کند. به گفته ی هیلی فالکنر، مدیر بخش محیط زیست، این اولین ساختمان تجاری با انرژی خالص صفر (مصرف سالانه انرژی آنها صفر و آلاینده‌های کربنی تولید نمی کنند) در ایالت آیداهو است. فالکنر همچنین بعنوان اولین مدیر توسعه پایدار شهر در سال 2015 منصوب شد.

هیلی فالکنر گفت: کل این مزرعه حقیقتا یکی از بزرگترین مشخصه های توسعه پایدار است که ما دست پیدا کردیم.”

“کاهش انرژی و راندمان در مدت زمان طولانی اولویت های شهر بویز بوده اند. قبل از اینکه شهر به جامعه بزرگتری تبدیل ‌ شود تا نیاز به بحث و هدف گذاری گسترده تری از انرژی داشته باشد، مهم است که رهبری را از درون اثبات کنیم . برای به انجام رساندن ایده به عمل اگر آنرا در عملیات شهری بکار بگیرید، بطوريکه بعد از آن بتوانیم این تجربه را به جامعه گسترده تر انتقال دهیم. “

20 مایل مزرعه جنوبی یک انرژی خالص صفر پیشگام (نوآورانه) است که بخشی از اهداف توسعه پایدار و انرژی تجدیدپذیر شهر بویز تا سال 2030 است.

مزرعه تمام پسماندهاي آلي را از تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب در شهر می گیرد. سپس پسماندهاي آلي به عنوان کود برای کاشت محصولات علوفه استفاده می شوند. این بخشی از دستور کار احیای آب شهر است

فالکنرگفت: “این مزرعه انرژی خالص صفر یک پیروزی بزرگ برای اهداف شهر بود، زیرا نشان داد که این کار شدنی بوده و به ما سرمشقی برای یادگیری داد.”

“از پیش، تولید انرژی ساختمان بطورخالص مثبت بوده و تولید انرژی بیشتری در مقایسه با مصرف آن (30،000 کیلووات ساعت) دارد. ساختمان ازتمام طرق مختلف و از تمام قسمت های ساختمان گرفته تا قسمت مکانیکی و روشنایی و انرژی بارهای مصرفی ac کنترل می شود تا بتوانیم داده ها را تحلیل کنیم بطوريکه در موقعیکه آمادگی پیدا کردیم ساختمان با انرژی صفر خالص بعدی را بررسی کنیم. یک نقشه راه در مورد آنچه که خوب کار می کند داشته باشیم. در اصل، این ساختمان برای ما مرحله ای جهت رسیدن به اولین هدف بجاگذاشت.”

به گفته فالکنر، برای رسیدن به هدف کاهش انرژی، شهر باید روش های مختلفی در کاهش مصرف انرژی در پیش بگیرد از جمله در درجه اول به روز رسانی راندمان تجهیزات در سيستم گرمايش، تهويه و کنترل هوا، تغییر لوازم روشنایی، پیاده سازی بهترین شیوه های راندمان انرژی و کار کردن با شرکت های خدماتی محلی به جهت تشوق آنها.

ساختمان بلوک اتحادیه در مرکز شهر بویز، آیداهو از انرژی زمین گرمایی استفاده می کند.

بویز از انرژی زمین گرمایی برای گرم کردن بیش از 6 میلیون فوت مربع از فضای ساختمان مرکزشهر استفاده می کند، حدود 90 ساختمان و بزرگترین سیستم مصرف مستقیم در ایالات متحده است. ساختمان ها شامل دبیرستان بویز، YMCA درمرکز شهر، دانشگاه ایالتی بویز، کتابخانه اصلی، مرکز اجتماع قلعه‌ بویز و ساختمان شهرداری بویز می شوند. تمام این ساختمان ها 86 درصد انرژی خود را از زمین گرمایی می گیرند.

جبران کاهش تولیدکربن با مصرف انرژی زمین گرمایی در شهر بویز معادل کاشت سالانه 275000 درخت است.

به عنوان بخشی از اهداف کاهش انرژی شهر تا 2030، آنها انرژی تجدید پذیر پیشگام شامل استفاده از انرژی خورشیدی در ساختمان های تجاری و عمومی از جمله در فرودگاه بویز، 20 مایل مزرعه جنوبی و ساختمان غربی شهرداری را نیز گسترش دادند.

فالکونر می افزاید:” در کتابخانه اصلی 45 درصد کاهش مصرف انرژی ازسال 2010 دیده شده است که آنرا به اهداف 2030 نزدیک می کند.” فالکونر می افزاید: “ما همچنین شاهد کاهش 38 درصدی مصرف انرژی در ساختمان غربی شهرداری بویز از سال 2010 بوده ایم که این امر آنرا به اهداف کاهش در سال 2030، 10 سال زودتر از موعد برنامه زمان بندى، نزدیک می کند “.

فالکنر می گوید این در مورد وسایل الکتریکی نیز بکار می رود. این شهر از سال 2016 شش خودرو الکتریکی و هیبریدی قابل اتصال به شبکه دارد. تا سال 2017، شهرداری آلاینده های لوله اگزوز سالانه را تا 622 پوند کاهش داد و در هزینه های سوخت سالانه شهر به مبلغ تخمینی 2400 دلار صرفه جويى کرد. در سراسرشهر، شهر بویز دارای 43 ایستگاه شارژ خودرو الکتریکی در 22 مکان مختلف است.

داوید بیتور، شهردار بویز می گوید:  توسعه پایدار برای ما کلا در 3 چیزخلاصه می شود: جامعه، اقتصاد و محیط زیست.

حفظ محیط زیست مهم است، اما تنها اگر این تغییرات بتوانند به بخشی از همان ساختار ی  که ما بعنوان یک جامعه هستیم تبدیل شوند، اینکه چگونه کسب و کارهای محلی ما رونق و رشد می کنند، و اینکه چگونه ما از آن عناصر کلیدی که شهر بویز را به چنین مکان ویژه ای برای زندگی تبدیل کرده ، محافظت می کنیم

تیت گفت: “ما در یک دوراهی هستیم: ما اکنون این فرصت را داریم که خودمان اقدام کنیم و از فن آوری برای قرار گیری در مسیر موفقيت‌ استفاده کنیم و در غیر اینصورت با عواقب آن روبرو می شویم.”

“در هر چالش بزرگی که ما با آن روبرو هستیم – چه سالخوردگی‌ جمعیت باشد، چه توسعه پایدار و یا شهري‌ سازي‌ – ما باید یک رویکرد مناسب و حساب شده در مورد نقش فناوری را در پیش بگیریم. “

تیت می افزاید که با چنین جمعیت جهانى زیادی که اکنون در مناطق شهری زندگی می کنند، مفهوم شهرهای هوشمند در برنامه ریزی شهری حیاتی ترخواهد شد.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *