نکات مهم در آموزش پیانو به کودکان

چه زمانی باید درس را شروع کرد؟ و هنگام شروع پیانو در سنین بسیار پایین روی چه چیزی تمرکز کرد؟ این‌ها سوالاتی است که همیشه والدینی که فرزندانشان علاقه‌مند به یادگیری پیانو یا کیبورد هستند، می‌پرسند. از آموزش موسیقی به کودکان خردسال برای چندین دهه و ایفای نقش معلم پیانو به فرزندان شما، بینش ارزشمندی به دست آورده‌ایم که ممکن است  دانستن آن برای شما مفید باشد. مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است، کودکان خردسال از طریق اکتشاف و بازی بهتر یاد می‌گیرند. این بدان معناست که ما باید سعی کنیم دستور کار آموزش‌های عادی را را فراموش کنیم و در هنگام یادگیری پیانو از روش‌های متفاوت‌تری پیروی کنیم. این موضوع می‌تواند واقعاً چالش بزرگی برای اساتید باشد. اگر دوست دارید فرزند شما در کلاس موسیقی ویژه کودکان شرکت کند، برای‌تان یک خبر خوب داریم. موسسه فرهنگی هنری آفرینش برگزار کننده دوره‌های تخصصی موسیقی و هنرهای دیگر برای کودکان است. در اینجا از بهترین مربیان موسیقی کودکان، رشته‌های سلفژ و آوازسازی و… خواستیم برای‌مان از آموزش پیانو به کودکان بگویند.

 

کشف شگفتی‌های پیانو و انتخاب پیانو با اندازه مناسب

همه چیز از اینجا شروع می‌شود. که بچه‌ها می‌توانند، به روش خود و بدون کمک بزرگسالان با پیانو بازی کنند و شگفتی‌های آن را کشف کنند. بگذارید متوجه شوند که چقدر از نواختن پیانو لذت می‌برند. بچه‌ها متوجه می‌شوند که ما خیلی زود به آنها کمک می‌کنیم تا بتوانند با پیانوی خود آهنگ‌های مورد علاقه‌شان را اجرا کنند. اما باید به آنها اجازه دهیم خودشان هم در مسیر کشف و لذت بردن از آن باشند و آموزش پیانو برای کودکان شیرین‌تر شود.

 

پیدا کردن نت‌های درست

بیشتر کودکان در هنگام آموزش پیانو یک مشکل بزرگ دارند و آن پیدا کردن نت درست و فشردن کلاویه‌ها است. البته به مرور زمان و با تمرین‌های مستعمر کودکان این مشکل را حل می‌کنند و به نوازندگانی توانا تبدیل می‌شوند. ولی اساتید کودکان سعی می‌کنند با تکرار و همچنین فنون خاصی مثل چسباندن یک استیکر جذاب برای کودکان بر روی کلاویه‌ها ترتیب درست نواختن کلاویه‌ها و پیدا کردن نت‌ها را به کودکان بیاموزند.

 

عجله‌ای در کار نیست

کودکان برای کشف نحوه عملکرد پیانو به زمان نیاز دارند تا که نت‌های بالا، نت‌های پایین، آکوردها و نت‌های دیگری که وجود دارد را کشف کنند. این که برخی از نت‌ها با هم عالی به نظر می‌رسند و سایر نت‌ها به خوبی در گوش آن‌ها کار نمی‌کند. فهمیدن این موضوع برای کودک شما زمان‌بر خواهد بود. کودکان همچنین به زمان نیاز دارند تا خودشان بفهمند که اگر یک الگوی کوچک موسیقیایی را روی یک نت خاص شروع کند و اگر با نت دیگری شروع کند، ملودی یکسان نخواهد بود و صداهای متفاوتی را به‌دست می‌آورد. این مرحله مهمی از آموزش به کودکان است که آن‌ها نت‌ها را با توجه به صدای آن‌ها تشخیص دهند.

آموزش موقعیت دست‌ها و پاها و نحوه صحیح قرار گرفتن در برابر پیانو

در تجربه ما، تمرکز بیش از حد طولانی روی موقعیت و وضعیت دست می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. بسیار مهم است که کودکان این چیزها را بیاموزند، اما باید به جای اصرار در آن روزهای اولیه، به آرامی و با ملایمت با آنها برخورد کرد. پیشنهاد می‌کنیم به آنها نشان دهید که «دست‌های کاسه‌ای شکل» به این معنی است که می‌تواند سریع‌تر حرکت کند و با نواختن ساز کمتر دچار مشکل شود! پشت صاف به این معنی است که می‌توانید به همه نت‌ها برسید – از جمله نت‌های بالاتر در بالا یا پایین پیانو. همچنین این نکته باعث می‌شود که سلامت فیزیکی و بدنی فرزند شما در مقابل ساز حفظ شود و کمتر از نواختن ساز خسته شود.

داستان و بازی بسازید

به جای شروع با موسیقی، داستان‌هایی را با هم بسازید که پیانو آن را همراهی می‌کند. ما عاشق ساختن داستان‌هایی در مورد ببرهای وحشی هستیم که در تعقیب پروانه‌های کوچک دوست داشتنی هستند، با ببرهای خشمگین نت‌های پایین و پروانه‌ها نت‌های بالا را آموزش می‌دهیم. به بچه‌ها اجازه دهید در اطراف بازی کنند و انتخاب کنند که چه داستانی را می‌خواهند انتخاب کنند. نکته کلیدی این است که فرآیند را خلاقانه و سرگرم کننده نگه دارید.

 

خواندن کتاب ها

باز هم، تمرکز ما بر خلاقیت و یک الگوی ساده برای آموزش است. ما عاشق خواندن داستان با پیانو هستیم و کودک به انتخاب خود جایی که هر قسمت از داستان می‌تواند روی پیانو نمایش داده شود  آن را اجرا می‌کند و در صورت نیاز اشتباهات او تصحیح می‌شوند.

 

بازی‌های شنیداری و ایجاد مفهوم تغییرات در نت

ما تمام وقت را پشت پیانو نمی‌نشینیم. از بچه‌ها و کودکان گاهی اوقات می‌خواهم که روی زمین بنشینند یا و به موسیقی که برایشان می‌نوازیم گوش دهند. ما با شنیدن مقیاس های مینور (غمگین) ماژور (شاد)، آکوردها و ملودی های ساده درک آن‌ها را از نت‌ها آزمایش می‌کنیم. برای گسترش تجربه و علم هنرجویان علاقه مند به آنها نشان می‌دهیم که چگونه می‌تواینم با تغییر یک نت مانند نت سوم به راحتی آکورد شاد را به آکورد غمگین تغییر دهیم! نکته جالب درباره این موضوع آن است که کودکان همیشه مجذوب این موضوع می‌شوند.

نکته آخر، اجازه می‌دهیم کودکان برای خودشان آهنگ درست کنند

بهترین نوازندگان می‌توانند با گوش کردن، یک موسیقی را دوباره اجرا کنند. ما سعی می‌کینم به کودکان کمک کنیم تا این مهارت را زودتر توسعه دهند آن هم درست از روز اول. کودکان به دلیل اینکه بیش از حد قادر به کشف هستند، این استعداد را نیز زودتر پیدا می‌کنند. اگر ناامید شدند از آنها حمایت می‌کنیم و این مفهوم که ناامیدی و شکست مقدمه‌ای برای تلاش بیشتر باری کسب موفقیت است را به آن‌ها می‌آموزیم.

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *