معرفی مهم‌ترین تجهیزات آتش‌ نشانی

تجهیزات آتش ‌نشانی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی حریق در هر ساختمان محسوب می‌شوند. داشتن این تجهیزات در ساختمان ضروری است؛ زیرا می‌توانند از گسترش آتش جلوگیری کرده و در نتیجه خسارت‌های ناشی از آن را کاهش دهند. تمامی تجهیزات آتش‌ نشانی و سیستم‌های اعلام حریق یا اطفاء حریق که وظیفه آن‌ها آشکار کردن یا خاموش کردن حریق است، جزئی از وسایل آتش‌نشانی محسوب می‌شوند. در ادامه می‌خواهیم درباره این تجهیزات بیشتر صحبت کنیم و در پایان به معرفی یک سایت معتبر برای خرید این وسایل بپردازیم.

انواع وسایل آتش‌نشانی

آتش‌ نشانی یکی از مشاغل بسیار سخت و خطرساز است که به طور مستقیم با سلامت و جان انسان سروکار دارد. درصورتی‌که افراد هنگام مواجه‌شدن با حریق توانایی مقابله با آن را نداشته باشند و نیاز به مهارت و تخصص در این زمینه داشته باشند، آتش‌نشانان می‌توانند به آن‌ها کمک کنند و عملیات اطفاء حریق را انجام دهند. همان‌طور که می‌دانید آتش‌نشانان برای خاموش کردن آتش به تجهیزات و لوازم ایمنی نیاز دارند تا بتوانند وظیفه خود را به‌درستی انجام دهند. از جمله مهم‌ترین تجهیزات آتش‌ نشانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماشین آتش‌ نشانی

همان‌طور که می‌دانید ماشین آتش‌ نشانی اولین تجهیزات ایمنی مورداستفاده آتش‌نشانان هستند. این خودرو دارای دو کابین، پمپ آتش‌ نشانی، تجهیزات آبرسانی، مخزن آب و انواع تجهیزات هیدرولیکی برای نجات جان انسان‌هاست. خودرو لوله‌کشی یک ماشین آتش ‌نشانی سبک است که در عملیات اطفاء حریق کوچک و جزئی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خودرو دارای لوازم آتش‌ نشانی مختلف و لوازم‌های لازم برای آبرسانی از شیر آتش‌ نشانی است.

خودرو تانکر آب

خودروی تانکر آب یکی دیگر از خودروهای سنگین است که هنگام اطفاء حریق به‌کار می‌رود. این خودرو دارای تانکر آبی با ظرفیت ۱۲۰۰۰ لیتر و بیشتر است و هنگامی‌که حریق بسیار گسترده باشد و آب موجود در خودروی آتش‌ نشانی به اندازه کافی نباشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نردبان آتش‌ نشانی

نردبان آتش‌ نشانی یکی دیگر از تجهیزات بسیار مهم آتش‌نشانان است و برای مواقعی به کار می‌رود که یک ساختمان نسبتاً بلند دچار حریق شده و ساکنان راه خروجی ندارند. در نتیجه از این نردبان برای خارج کردن افراد از پنجره و یا بالا رفتن آتش‌نشان و رسیدن به ساختمان استفاده می‌شود.

کپسول آتش‌ نشانی

کپسول آتش‌ نشانی دستگاهی استوانه‌ای شکل است که برای خاموش کردن حریق توسط آتش‌نشانان و افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کپسول‌ها با توجه به نوع حریق و محیط، تعیین می‌شوند و انتخاب نادرست آن می‌تواند خسارت‌های مالی و جانی را افزایش دهد.

این کپسول‌ها از نظر ماده اطفاء حریق، حجم و وزن دارای انواع مختلفی هستند. به‌طورمعمول این کپسول‌ها با مقاومت بالا ساخته می‌شوند تا بتوانند فشار زیادی را تحمل کنند. درست است که این کپسول‌ها یک ابزار بسیار ضروری برای کار آتش‌نشان هستند اما وجود آن‌ها در ساختمان‌های اداری، مسکونی، تجاری و… نیز ضروری است.

گوی ضد حریق

این وسیله گرد و توپ مانند است و در زمان حریق می‌توان آن را به داخل آتش پرتاب کرد و پس از چند ثانیه به‌وسیله ماده دفعی که از آن خارج می‌شود، آن را مهار کرد.

شرکت راهدار صنعت ماشین

حالا که با تجهیزات مورد نیاز برای اطفاء حریق آشنا شدیم، نوبت آن است که به معرفی یک شرکت معتبر در زمینه فروش تجهیزات آتش‌ نشانی بپردازیم. شرکت راهدار صنعت ماشین دارای بیش از چهار دهه تجربه مدیریتی در زمینه تولید و توزیع انواع جرثقیل هیدرولیکی و خودروهای امداد و نجات آتش ‌نشانی است. این شرکت از سال ۱۳۵۳ فعالیت خود را با نام ماشین‌آلات ایران به عنوان نماینده جرثقیل‌های یونی ژاپن آغاز کرد و امروزه با توجه به امکانات مختلف در کارخانجات خود و همچنین با بهره‌گیری از نیروهای متخصص در زمینه ماشین‌آلات آتش‌ نشانی به نمایندگی انحصاری تولید، فروش و خدمات پس از فروش محصولات آتش‌نشانی روزنباور اتریش اخذ گردید. از دستاوردهای این شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • راه‌اندازی خط تولید جرثقیل و بالابرهای هیدرولیکی برای نخستین بار در ایران
  • راه‌اندازی خط تولید و تجهیز خودروهای آتش ‌نشانی در ایران
  • رتبه اول فروش نردبان آتش نشانی در کشور
  • استفاده از مجرب‌ترین کارشناسان تولید ماشین‌آلات لیفتینگ و آتش‌نشانی
  • دریافت گواهینامه‌های استاندارد بین‌المللی از جمله ISO 9001، ISO 10002 وISO 10668

محصولات شرکت راهدار صنعت ماشین

شما می‌توانید با خیال راحت تمامی محصولات و تجهیزات آتش‌ نشانی مورد نیاز خود را از شرکت راهدار صنعت خریداری کنید. از جمله انواع تجهیزات این شرکت می‌توان به انواع خودروهای سبک، نیمه سنگین و سنگین آتش‌ نشانی و امداد و نجات، انواع خودروهای فرماندهی عملیات، چندمنظوره، پالایشگاهی، فوماتیک و پودرپاش، انواع خودروهای نردبان و بالابر هیدرولیکی، انواع جرثقیل و بالابرهای پشت کامیونی تلسکوپی، مفصلی و انواع جرثقیل‌های بوم تلسکوپی کامیونی و… اشاره کرد.

سخن پایانی

لوازم آتش‌ نشانی یکی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی در ساختمان‌ها هستند که می‌توانند ایمنی فردی را در برابر حریق تضمین کنند. ازآنجایی که این تجهیزات کاربردهای زیادی دارند بنابراین پیشنهاد می‌شود که حتماً در منازل و محل کار خود از این تجهیزات استفاده کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکل کمتر دچار آسیب‌دیدگی شوید.

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *