معرفی آزمون تافل

آزمون تافل از مجموعه آزمون های بررسی و سنجش سطح زبان می باشد. این آزمون سابقا به سه صورت برگزار می شد : iBT, PBT, CPT که در حال حاضر تنها به دو صورت iBT و PBT برگزار می گردد. امروزه ۹۸ درصد شرکت کنندگان در آزمون تافل گزینه iBT را برای شرکت در آزمون انتخاب می کنند. این آزمون معتبر ترین آزمون زبان در سطح جهان می باشد و تا کنون بیش از 35 میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده اند و این آزمون در 130 کشور به عنوان مدرک ارزیابی سطح زبان انگلیسی مورد تایید می باشد.

آزمون تافل (TOEFL) مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language می باشد. iBT مخفف Internet-based Test می باشد و PBT مخفف Paper-based Test و CBT مخفف computer-based test می باشد.

معرفی آزمون تافل iBT:

این آزمون از طریق اینترنت و در زمان مشخص شده در مرکز آزمون های مورد تایید ETS برگزار می گردد. صلاحیت مراکز برگزاری آزمون تافل در ایران از سوی سازمان سنجش مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمون در زمان نگارش این نوشته در تهران، تبریز، اصفهان، قزوین، ارومیه، زنجان و یزد برگزار می گردد.

آزمون تافل متشکل از 4 بخش می باشد که هر بخش دارای بارم 0 تا 30 می باشد. و مجموعا با جمع زدن نمره هر مهارت، نمره تافل می تواند بازه ای بین 0 تا 120 را به خود اختصاص دهد. مهارت های این آزمون به ترتیب خواندن (Reading) ، گوش دادن (Listening) ، صحبت کردن (Speaking) و نوشتن (Writing) می باشد.

بخش Reading :

بخش خواندن (Reading) در آزمون تافل در دو قالب طولانی (Long Format) و استاندارد برگزار می شود. در بخش استاندارد 3 متن و هر متن با 14سوال مورد بررسی قرار داده خواهد شد. در بخش طولانی (Long Format) مجموعا 4 متن و 56 سوال جهت پاسخگویی وجود دارد. اما نمره شما بر اساس 3 متن مورد بررسی قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید در صورتی که ریدینگ شما شامل 4 متن باشد، یکی از متون جهت ارزیابی خود ETS بوده و نمره آن در آزمون لحاظ نخواهد شد. همچنین به هیچ وجه نمی توان حدس زد که کدام متن جهت ارزیابی خود ETS مورد سوال قرار گرفته است. پس بهتر است در صورتی که با 4 متن در روز آزمون مواجه شدید به هر 4 متن با کمال دقت پاسخ دهید.

سوالات این بخش از آزمون تافل شامل: لغت، درک متن، سوالات لفظی، سوالات مرجع و … می باشد.

بخش Listening:

بخش شنیداری آزمون تافل نیز همانند بخش Reading داری دو قالب طولانی و استاندارد می باشد. در صورتی که قالب آزمون شما استاندارد باشد با دو بخش Listening  رو برو خواهید شد که هر بخش شامل 3 قسمت می باشد. بخش اول یک مکالمه بوده و دو بخش دیگر بحث های کلاسی و یا ارائه یک متن علمی در کلاس می باشد. در حالت استاندارد شما به 2 بخش که هر بخش شامل 3 قسمت می باشد پاسخ می دهید. اما در صورتی که آزمون شما طولانی یا Long Format باشد، شما به 3 سری سوال (یک بخش بیشتر ) باید پاسخ دهید. که مجددا در این بخش هم یکی از بخش هایی که به آن پاسخ داده اید نمره آن لحاظ نمی شود و صرفا جهت بررسی بیشرت ETS مطرح شده اند.

توجه:

در آزمون تافل حتما یکی از سوالات بخش Reading یا Listening شما Long Format می باشد.

هرگز هر دو بخش Listening و Reading شما به صورت همزمان در یک آزمون Long Format  نمی باشد.

بعد از پاسخگویی به سوالات دو بخش فوق که عموما در قالب 4 گزینه ای می باشد به شما 5 دقیقه زمان برای استراحت داده خواهد شد.

بعد از گذشت 5 دقیقه زمان استراحت شما به سوالات دو بخش باقی مانده خواهید پرداخت.

بخش Speaking:

در این بخش به صورت استاندارد از شما خواسته می شود که در 6 بخش در قالب 45 ثانیه یا یک دقیقه صحبت کنید. در دو مورد اول از شما خواسته می شود که سوال پرسیده شده در قالب 45 ثانیه پاسخ دهید. در 4 سوال بعد از شما خواسته می شود اطلاعاتی که در قالب متن و صوت پخش شده است را خلاصه کنید. سرفصل سوالات این بخش به صورت زیر است: 1- بیان نظر خودتان در یک موضوع – 2- بیان ایده شخصی شما در قالب یک موضوع – 3- بحث پیرامون یک موضوع در دانشگاه – 4- بحث در خصوص یک مثال پیرامون یک متن بر اساس اطلاعات ارائه شده در صوت -5- بحث پیرامون یک تصمیم گیری بین دو دوست در خصوص یک مشکل – 6 – خلاصه سازی اطلاعات یک صوت از ارائه یک کلاس.

بخش Writing:

این بخش از آزمون تافل از دو قسمت تشکیل شده است. سوال اول نگارش یک متن بر اساس اطلاعات داده شده در یک متن دیگر و همچنین توضیحاتی که یک استاد در خصوص تایید یا رد آن ارائه می کند. و در بخش دوم از شما خواسته می شود که نظر شخصی خود را در خصوص یک موضوع بیان کنید. که این سوال در قالب مخالفت یا موافقت با یک موضوع و نوشتن دلایل مخلافت یا موافقت شما می باشد.

در انتها پس از 10 روز نمره شما از طریق وبسایت ETS به شما اطلاع داده خواهد شد.

مقایسه نمره آزمون تافل با نمره آیلتس:

در جدول زیر می توانید نمره زبان کسب شده در آزمون تافل و آیلتس را مقایسه کنید.

 

نمره تافل  نمره آیلتس
118 تا 120 9
115 تا 117 8.5
110 تا 114 8
101 تا 109 7.5
94 تا 100 7
79 تا 93 6.5
60 تا 78 6
45 تا 59 5.5
35 تا 44 5
32 تا 34 4.5
0 تا 31 0 تا 4

 

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *